Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

heading_title

Köpeğiniz için en doğru köpek mamasını seçmeye mi çalışıyorsunuz? Doğru beslenme köpeğinizin en temel ihtiyaçlarından biridir ve  iyi bir mama köpeğinizin sağlıklı gelişimi için en önemli etkenlerdendir. Piyasada binlerce çeşit köpek maması seçeneği mevcut, bu nedenle doğru köpek mamasını seçmek zor olabilir. En iyi dostlarımızın mamalarını seçerken dikkat etmemiz gereken başlıca özellikler vardır;1-Köpeğinizin yaşına uygun olan mamayı arayın

Köpeğinizin yaşamının her evresi için ihtiyaç duyduğu mama farklıdır. Köpeğinize hangi mamayı verdiğiniz ve onu ne kadar beslediğiniz, yaşına bağlı olacaktır.Tüm köpekler 1 yaşına kadar yavru sayılmaktadır. 1 yaşına kadar köpeğinizin sağlıklı gelişimi için ona en uygun olan yavru köpek mamasından almanız gerekmektedir. Yavru köpek mamaları köpeklerinizin ihtiyaçları düşünülerek gelişimini ve bağışıklık sistemini destekleyici şekilde formüle edilmiştir. Yetişkin köpekler için de uygun mamayı seçmeniz çok önemlidir zira birçok mama eklem ağrısı gibi yaşa bağlı rahatsızlıklar için ek destek sunar.

Köpek maması tavsiyesinde bulunurken genellikle marka üzerinden ilerlenir ama önemli olan köpeğinize hangi mamanın iyi geldiğidir. En iyi marka olarak tavsiye edilen ve kalite olarak üst seviye olan bir mama köpeğinizin sağlığına iyi gelmeyebilir. Uygun köpek mamasını bulabilmek için köpeğinizin tüm özelliklerini göz önüne bulundurmanız gerekmektedir.


2- Kilosuna göre formüle edilmiş bir mama düşünün

Köpeğinizin sağlıklı olması ve ideal kilosunda kalabilmesi için uygun mamayı yemeli ve yeteri kadar hareket etmelidir.

Mama paketlerinin arkası iyi okunmalı ve tavsiye edilen tüketim miktarına mutlaka uyulmalıdır. Tavsiye edilen miktarlar yaşa, cinse ve kiloya göre farklılık gösterir. Mama kabına mutlaka köpeğinize uygun olan miktar kadar mama koymalısınız.

Fazla kilosu olan köpekler için üretilmiş diyet köpek mamaları da mevcuttur. İçerisindeki tahıl ve kalori oranı düşürülerek hazırlanmış bu mamalar köpeğinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini destekler.

Kilo alımı, kalıtsal bir hastalık yok ise, köpek sahiplerinin yanlış besleme yapmasından kaynaklanır. Köpeğinize  vermeniz  gereken miktardan fazla mama verirseniz, sizin yemeklerinize eşlik ederse ve hareketsiz kalırsa kilo alımı hızla devam eder.

Köpeğinizin kilosunu tüm bu etkenlere dikkat ederek kontrol altına almanız yaşam kalitesini artıracaktır.


3-Köpeğinizin cinsine ve ırkına göre bir mama verin

Evlerimizde ya da sokakta baktığımız dostlarımız birbirlerinde farklı özelliklere sahip çeşitli cins ve ırklardandır. Köpek ırklarının aktivite seviyesi ve almaları gereken besin değerleri birbirlerinden farklıdır. Irk boyutuna göre doğru köpek mamasını seçmek de çok önemlidir. . Köpeğinizin büyüme, bağışıklık fonksiyonu, sağlıklı deri, tüy ve kemik gelişimi için dengeli besinleri tüketmesi gerekir. Bu nedenle farklı ırklardaki köpeklerin mamaları da farklı olmalıdır. 

Küçük ırk köpekler zamanlarının çoğunu evde geçirirler ve hareket alanları daha dardır. Protein açısından ağır mamaların tericih edilmesi hareketsiz kalan köpeklerin sağlığına zarar verebilir, kilo alımına ya da alerjiye bağlı şikayetlere yol açabilir.

Büyük ırk köpekler genellikle bahçeli evlerde yaşar ve bu sebepten hareket alanları daha geniştir. Bu nedenle küçük ırk köpeklere göre besleyiciliği daha yüksek mamalar tercih edilmelidir. Apartman dairesi gibi daha küçük alanlarda yaşayanların da düzenli olarak gezdirilmesi şarttır. 

Köpeklerde ırka göre köpek maması seçimi yapmamızın bir diğer sebebi de mama boyutlarıdır. Küçük ırk köpeklerin mama boyutları çene ve ağız yapılarına uygundur. Büyük ırk köpeklerde ise mama boyutları hem doyuruculuk hem de kolay yenebilmesi için büyüktür. Her ırkın kendisi için üretilen mamayı tüketmesi sağlıklı bir ömür geçirmesini destekleyecektir.


4-Tüy yapısını göz önünde bulundurun

Hassas cilt ve tüylere sahip birçok köpek cinsi vardır. Köpeğinize mama seçimi yaparken cinsini, tüy ve deri yapısını da dikkate almanız köpeğinizin sağlığı için faydalı olacaktır.

Mamanın içerisindeki protein kaynağının önemi büyüktür. Hassas derili köpeklerde zaman zaman tavuk ya da balık alerjisi çıkabilmekte deride döküntüler meydana getirebilmektedir.

Köpeklerde içeriğinde balık yer alan mamalar, yaz aylarında koku oluşumuna sebep olabilir ve protein oranından dolayı ağır gelebilir fakat tüy ve deri yapısını iyileştirici özelliklerini göz ardı etmemek gerekir. Köpeğinizin özel bir alerjisi yoksa balıklı mama kullanımı tavsiye edilmektedir.


5-Aktivite seviyesine uygun mama verin

Köpeğiniz sürekli aynı ortamda ve aynı tempoda mı hareket ediyor? Yoksa en iyi dostunuzu günde birkaç kez kısa bir yürüyüşe mi çıkarıyorsunuz? Bir köpeğin her gün ne kadar enerji harcadığı, sağlıklı yaşam tarzını desteklemek için gereken belirli besinler hakkında çok fazla fikir verecektir.


6-Köpeğinizin damak zevkini göz önünde bulundurun ve severek yediği mamayı tercih edin

Ne kadar araştırma yapmış olursanız olun, köpeğiniz mamasını yemiyorsa o mamayı satın almayın. Yukarıdaki faktörlerin tümünü köpeğinizin tercih ettiği şeylerle dengelemeniz gerekecektir. Köpeğinizin severek yediği mamayı almanız iyi bir fikirdir, yoksa yüksek fiyatlar ödeyerek aldığınız mamayı tüketmeyecektir.

Elbette tüm köpekler yemek yemeği çok sever. Farklı markalarda ve içeriklerde birçok köpek maması bulunmakta. Bu mamalar arasından en sağlıklısını seçmeye çalışırken köpeğinizin damak zevkini de mutlaka dikkate almanız gerekir.

Bazı dostlarımız en kaliteli mamayı bile yemezken, kalitesi düşük ve uygun fiyatlı bir mamayı çok severek yiyebilir. Bunun bir standardı yoktur. Köpeğiniz için sağlıklı olduğunu düşündüğünüz mamalar arasından severek yediğini tercih etmeniz moral açısından da onu desteklemenizi kolaylaştırır.

Ek besinler hariç köpeğinizin asıl besini kuru mama olmalıdır. Ana besinini severek yemesi sağlıklı bir bünyeye kavuşmasını kolaylaştırır. Zaman zaman kullandığınız mamanın başka çeşitlerini de alabilirsiniz. Köpeğiniz aynı mamayı yemekte ısrar etmiyorsa çeşitlilik damak zevki açısından faydalı olacaktır.

Köpeklerin damak zevkine en çok hitap eden ve mutlu oldukları öğünler küçük kaçamaklardır. Yemeğinizden verdiğiniz bir parça ya da az miktarda ödül maması köpeğinizin yüzünü kolaylıkla güldürür. Bu miktarlar çok fazla olmadığı sürece hem sağlığına iyi gelecek hem de köpeğinizi mutlu edecektir.