Köpeğimi Arabada Bırakabilirim Miyim?

heading_title

Köpeğimi arabada bırakabilirim miyim? 

Günlük yaşamda, köpek sahipleri genellikle şu soruyla karşı karşıyadır: "Köpeğimi arabada bırakabilir miyim?" Özellikle yaz aylarında veya sıcak günlerde bunu dikkatli düşünmek gerekiyor. İdeal olan, köpeğin sahibini evinde sessiz ve serin bir ortamda beklemesidir. Arabada beklemekten başka çareniz yoksa gerekli önlemleri mutlaka almalısınız.

Sadece 10 dakika içinde arabanın içinde sıcaklık oluşur.

 Bir araba güneşe park edildiğinde, camlardan gelen güneş ışınları arabayı ısıtır. Isı kapalı pencerelerden kaçamadığından, arabanın iç kısmı kısa bir süre içinde ortam sıcaklığından çok daha sıcak hale gelir. Dışarısı çok sıcak olmasa bile bu gerçekleşir. Bir araba güneşte yaklaşık 20°C dış sıcaklıktan başlayarak bir saat içinde 46°C'ye kadar ısınabilir. Yaklaşık 30°C'lik bir dış sıcaklık olduğunda, yarım saat içinde köpek için ölümcül olan 46°C'lik ısıya ulaşılır. Yaz aylarında hava çok sıcaksa, araba 10 dakika içinde köpek için hayati tehlike oluşturan bir ısıya ulaşabilir. Bu nedenle, bir şeyler almak için durup markete yaptığınız kısa bir ziyaret bile arabada bekleyen köpek için hayati tehlike oluşturabilir. 

Gölgeler hızla değişir ve ne yazık ki aracın aşırı ısınmasına karşı güvenli bir koruma sağlamaz. Gölgede park edilmiş bir araba kısa bir süre içinde kavurucu güneşe maruz kalabilir. Bir araba ne kadar uzun süre park halinde kalırsa – gölgede bile olsa – arabanın içi o kadar sıcak olur. Arabanın gölgeli bir park alanında direkt güneş altında kalmasına kıyasla daha uzun süre serin kaldığı doğrudur. Fakat yine de köpeğinize sıcak çarpması riskini almamalısınız. Aynı durum renkli camlar için de geçerlidir. Bunlar yardımcı olabilir, ancak köpeğinizi arabada daha uzun süre bırakmak için geçerli bir çözüm değildir. 

Köpeğinizi arabada bırakırken nelere dikkat etmelisiniz?

Köpeğinizin arabada kısa bir süre beklemesinden başka seçeceğiniz yok ise bazı önlemler almanız gereklidir. Soğuk havalarda köpekler, arabada belli bir süreyi rahatlıkla geçirebilir fakat yaz aylarında köpeğinizi arabada bırakmamalısınız. Sadece 5 dakika bile en iyi dostunuz için sağlık tehlikesi oluşturabilir. Yaz dışındaki mevsimlerde bile arabanın sıcaklığı köpekler için çok sıcak olabilir. Camlardaki renkli filmler, araçtaki ısı gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olur. Köpeğinizi arabada bırakmanız gerekirse kesinlikle gölgeli bir park yeri arayın. Aracın camlarını açın ve içmek için yeterli miktarda soğuk su bırakın. Birkaç dakikadan fazla bir süreliğine dışarıda olacaksanız, köpeğinizi de yanınıza alın. Bunun yapmanızın bir yolu yok ise, işinizi erteleyin.

Kilitli ve ısınmış bir arabada yabancı bir köpek gördüm. Ne yapmalıyım?

 Sıcak havalarda arabada kapalı bir köpek gördüğünüzde hemen harekete geçin! Örneğin araba bir süpermarketin önünde duruyorsa, sahibini çağırmak için anons yaptırın. Bu başarısız olursa polisi veya itfaiyeyi arayın. Bu kurumlar köpeği arabadan çıkarabilir ve aşırı ısınmaya karşı koruyabilir. Polis her şeyi köpek sahibi ile halleder. Köpeğin yaşamı için akut bir tehlike varsa, arabanın camını kırmanıza ve köpeği dışarı çıkarmanıza izin verilir. Bununla birlikte, sıcak çarpması belirtileri ve buna eşlik eden akut yaşam tehlikesi olduğu açıkça görülmelidir. Camları kırmadan önce durumu telefonunuzun kamerası yardımı ile videoya aldığınızdan emin olun. Alternatif olarak, bir tanık bulabilirsiniz. Bu sizin kendi güvenliğinize sağlar, araca verdiğiniz hasarın gerçekten gerekli olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Polis yine de her durumda bilgilendirilmelidir. 

En iyi yardım: Köpeğinize sıcak çarpmasından nasıl koruyabiliriz?

Sıcak havalarda köpekler için tehlikeli olan tek şey arabada kapalı kalmak değildir. Bisiklet sürmek veya uzun yürüyüş turları gibi sıcakta yapılan aktiviteler, köpek sahibi için hala tolere edilebilir görünse bile köpeklerde sıcak çarpmasına neden olabilir. Aynı şekilde, havasız, aşırı ısıtılmış odalarda kalmak da tehlike içerir. Hava sıcak olduğunda köpeğinizi korumak için aktivitelerinizi daha serin olan sabah ve akşam saatlerinde yapmalısınız. Yanınıza her zaman yeterli miktarda içme suyu alın. Seyahat su şişesi ve küçük bir içme kabı ideal olabilir. Çoğu köpeğin ısıyı insanlara göre daha az tolere edebildiğini unutmayın. Köpeğinizi yaz aylarında, kısa bir süre için bile olsa arabada yalnız bırakmayın. Köpekler sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda aşırı eylem gerektiren aktivitelerde bulunmamalı, gölgede ya da daha iyisi serin bir evde dinlenmelidir. Bol miktarda taze içme suyu bulundurun. Köpeğinizin tüyleri uzun ve yoğunsa, veterinerinize danışın. Özellikle yaşlı veya hasta hayvanlarda, yaz aylarında tüylerinin kısaltılması köpeğinizin hayatını kolaylaştırabilir. Sabah ve akşam yürüyüşlerinde taze içme suyu olmazsa olmazdır. Suyla oynamaya bayılan bir köpeğiniz varsa, böyle bir serinleme imkanının olup olmadığını kontrol edebilir ve yürüyüşü sadık arkadaşınız için daha heyecanlı hale getirebilirsiniz. Bu şekilde, köpeğinizin sıcak çarpması geçirmesini ve yılın sıcak günlerinden zarar görmeden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.